باشگاه شمشیربازی عقاب پارسه

معرفی سه اسلحه

اطلاعاتی درباره شمشیربازی
ورزش شمشیربازی كه قدمتی طولانی دارد، به صورت دو نفره برای آقایان و بانوان انجام می شود. مسابقات شمشیربازی، هم بصورت انفرادی و هم بصورت تیمی صورت می گیرد. شمشیربازها در موقع مسابقه می بایست لباس های مخصوصی بپوشند و از دستكش، لباسی مخصوص و یك ماسك با تور فلزی استفاده نمایند تا صورت و بدن از ضربه های احتمالی حریف محفوظ بماند.

به لباس شمشیربازها یك كابل سیم متصل است، این سیم به دستگاه مخصوصی ارتباط پیدا می كند كه می تواند ضربه های وارد را ضبط و محاسبه كند. محوطه مسابقه شمشیربازی كه به آن پیست می گویند، چهارده متر طول و 8/1 تا دو متر پهنا دارد. این پیست با هفت خط افقی به نواحی مختلف تقسیم می شود و جنسی شبیه توری فلزی دارد.
انواع شمشیرها
فلوره
فلوره شمشیری است به وزن 500 گرم و به طول 110 سانتی متر كه شامل دسته، گارد و تیغه می باشد. تیغه شمشیر فلوره از جنس فولاد آلیاژی است كه خاصیت فنری دارد. در نوك تیغه این شمشیر تكه ای قرار دارد كه هرگاه بازیكن بتواند فشاری معادل 500 گرم نیرو بر بدن حریف وارد كند، این ضربه روی دستگاه مخصوص ضبط می شود.

تعداد ضربات برای زنان و مردان، 5 ضربه برای مدت ۳ دقیقه است (دور مقدماتی) و دور حذفی، 15 ضربه در 3 زمان 3 دقیقه ای می باشد. مسابقات فلوره تنها به وسیله یك سرداور قضاوت می شود و ضربه ای امتیاز می گیرد كه به جلیقه ای وارد شود كه نیم تنه بالای بدن را می پوشاند به جز دست شمشیرباز و هدف در این رشته قسمت جلو وپشت سینه است.
اپه
اپه شمشیری است به طول 110 سانتی متر و وزن 770 گرم كه ضخامت تیغه آن بیشتر از تیغه فلوره است. مقطع تیغه اپه مثلث شكل است و در این رشته هم مانند فلوره ضربه ها به وسیله دستگاه مخصوص ضبط می شود.برای ثبت امتیاز، شمشیرباز باید 750 گرم نیرو بر نوك شمشیر وارد كند تا دستگاه ضربه را ثبت نماید. هدف در بازی اپه، تمام بدن است و تعداد ضربات، 5 ضربه در ۳دقیقه می باشد كه برای هر بازی در نظر گرفته می شود. البته تنها ضربه با نوك شمشیر ملاك امتیازدهی است.
سابر
شمشیر سابر 500 گرم وزن دارد و طول آن 105 سانتی متر است كه شامل 88 سانتی متر طول تیغه است. هدف در این رشته، همه قسمتهای بالای بدن است و می توان هم با نوك شمشیر و هم از پهلو به صورت پرش ضربه وارد آورد.در سالهای اخیر، مسابقات سابر به صورت الكتریكی درآمده و قضاوت مسابقات با یك سرداور است. برای برد، تعداد 5 ضربه در مدت ۳دقیقه لازم است. حركات و سرعت عمل در سابر بسیار بیشتر و سریعتر از دو رشته دیگر (فلوره و اپه) است و با ضربات نوك و لبه آن امتیاز به دست می آید.
اصطلاحات شمشیربازی
اتک: گرفتن حالت حمله به خود رااتک می گویند. در این حالت، شمشیرباز دست را پیش می گیرد و حمله می كند و طرف دیگر دفاع كننده است.
گارد شمشیر: قسمتی از شمشیر است كه دست را در مقابل حریف حفاظت می كند.
فول: خطا و نقض قانون بازی است. عمده خطاها عبارتند از:
1- بی ادبی و توهین به حریف.
2- اعتراض به داور یا حریف پس از اعلان رأی داوران.
3- گرفتن بدن حریف و جلوگیری از بازی وی.
4- نداشتن وسایل كامل مسابقه.
5- پرتاب كردن شمشیر به طرف حریف.
6- خشونت پس از اخطار.
7- تكرار حمله به حریف بعد از فرمان ایست داور.
رده های سنی مسابقات
- نونهالان (زیر 14 سال).
- نوجوانان (زیر 17 سال).
- جوانان (زیر 20 سال).
- بزرگسالان (سن آزاد است).
تعداد نفرات: یك تیم شمشیربازی از 4 نفر تشكیل می شود كه شامل 3 نفر اعضای اصلی و 1 نفر ذخیره می باشد،‌ البته مسابقات به شكل انفرادی و تیمی انجام می شود.
مدت مسابقه: زمان هر مسابقه 4 دقیقه می باشد و وقت های تلف شده در حین مسابقه محاسبه می شود. با دستور سرداور بازی شروع می شود و بعد از هر ضربه امتیازدار، دو شمشیر باز به وضع سابق خود در پشت خط گارد باز می گردند.

وسایل شمشیربازی
1- لباس كاملاً سفید (وست و شلوارک).
2- ماسك صورت و دستكش.
3- جلیقه الکتریکی در رشته سابرو فلوره
تاريخچه شمشير بازي :
شمشير بازي ورزش روزگاران كهن است . فن شمشير زدن و استفاده از شمشير براي حمله و دفاع , تاريخي بسيار دراز دارد . شمشير مهمترين اسلحه بشر طي چندين هزار سال بوده است و بهمين دليل تنها ورزشي است كه تاريخي روشن دارد و مدارك زنده و گويايي در موجوديت آن وجود دارد.
كارشناسان ورزشي , با توجه به مدارك موجود , معتقدند كه ورزش شمشير بازي در ابتداي قرن چهارم ميلادي در اروپا متولد شده است . كشور آلمان پيشقدم اين ورزش سلحشوري است . در ابتداي قرن پانزدهم , شمشير بازي از آلمان به ايتاليا راه يافت و در قرن شانزدهم در همه اروپا متداول شد و مدارس شمشير بازي به آموزش علاقمندان اين ورزش پرداختند , اما انگيزه اصلي براي كسب مهارت در شمشير بازي آن بود كه خود را مهياي دوئل ( جنگ تن به تن ) كنند.

در اواخر قرن 19 ميلادي كه بسياري از كشورها دوئل را ممنوع اعلام كردند , زمينه بسيار مساعدي براي گسترش شمشير بازي به عنوان ورزش فراهم شد و باشگاههاي متعددي تاسيس شد تا به تربيت شمشير بازان بپردازند.در سالهاي آخر قرن نوزدهم ورزش شمشير بازي بقدري در اروپا متداول بود كه حتي قبل از تصويب مقررات مربوط به آن , جز مسابقات رسمي اولين دوره بازيهاي المپيك آتن 1896 قرار گرفت. در سال 1914 در كنگره بين المللي كميته هاي المپيك سراسر جهان كه در پاريس تشكيل شد , مقررات فدراسيون بين المللي شمشير بازي , مورد تصويب اعضا قرار گرفت.

قوانين و مقررات :

شمشير بازي ورزشي دو نفري براي زنان و مردان است كه هم به صورت انفرادي و هم به صورت تيمي صورت مي گيرد و داراي قوانين و مقررات خاص خود است . هنگام پرداختن به اين ورزش بايد لباس مخصوصي پوشيد و از دستكش , زير پوشهايي از پارچه ضخيم و يك نقاب تور فلزي استفاده كرد تا صورت و بدن از ضربه هاي احتمالي حريف محفوظ بماند .

به لبلس شمشير بازها يك كابل يا سيم متصل است . اين سيم با دستگاه مخصوصي ارتباط پيدا مي كند كه مي تواند تعداد ضربه هاي وارده را ضبط و محاسبه كند .

محوطه مسابقه شمشير بازي كه به آن پيست مي گويند , چهارده متر طول و 8/1 تا دو متر پهنا دارد. اين پيست با هفت خط افقي به نواحي مختلف تقسييم مي شود. قبل از شروع مبارزه , هر دو شمشير باز در برابر يكديگر مي ايستند و حالت خاصي به خود مي گيرند تا مسابقه را آغاز كنند .

انواع شمشير ها :

در موزه هاي دنيا نمونه هاي بسياري از شمشير ها وجود دارد كه عمر بعضي از آنها به 7 هزار سال ميرسد . اما شمشيرهايي كه امروزه در مسابقات رسمي شمشير بازي مورد استفاده قرار مي گيرند , عبارتند از فلوره , اپه و سابر . هر يك از اين شمشير ها خصوصيات معيني از نظر وزن و طول و شكل دارند به شرح زير :

فلوره :

فلوره شمشيري است به وزن 500 گرم به طول 110 سانتي متر شامل : دسته , گارد و تيغه .

تيغه شمشير فلوره از جنس فولاد و آلياژي است كه خاصيت فنري دارد . در نوك تيغه شمشير فلوره تكمه اي قرار دارد كه هرگاه بازيكن بتواند فشاري معادل 500 گرم نيرو بر بدن حريف وارد كند , اين ضربه روي دستگاه مخصوص ضبط ميشود . هدف در بازي فلوره , فقط سينه و شكم و پشت و پهلوهاي حريف است . تعداد ضربات فلوره براي زنان و مردان 5 ضربه در مدت 6 دقيقه است . مسابقات فلوره تنها بوسيله يك سرداور , قضاوت ميشود .

اپه :

شمشير اپه به طول 110 سانتي متر , 770 گرم وزن دارد و ضخامت تيغه آن بيشتر از تيغه فلوره است . ضمن آنكه مقطعي مثلث شكل دارد . در اين رشته هم مانند فلوره , ضربه ها بوسيله دستگاه الكتريكي ضبط مي شوند . اما بايد 750 گرم نيرو بر نوك شمشير وارد شود تا دستگاهه آن را ضبط كند .هدف در اين بازي تمام بدن است و تعداد 5 ضربه در 6 دقيقه براي هر بازي در نظر گرفته شده است .

سابر :

شمشير سابر 500 گرم وزن دارد و طول آن 105 سانتي متر و طول تيغه آن 88 سانتي متر است . هدف در اين رشته همه قسمت هاي بالايي بدن است كه از كشاله رانها شروع ميشود و مي توان هم با نوك شمشير و هم از پهلو ( به صورت برش ) ضربه وارد آورد . در سالهاي اخير سابر بصورت الكتريكي نيز در آمده و قضاوت مسابقات آن با يك سرداور است . تعداد 5 ضربه در مدت 6 دقيقه برنده بازي را تعيين مي كند . حركات و سرعت عمل در سابر بسيار بيشتر و سريعتر از دو رشته ديگر شمشير بازي است .

اصطلاحات :

امتياز : هر ضربه اي كه به هدف وارد شود و شرايط لازم را داشته باشد , يك امتياز به حساب مي آيد .

آپل : عبارت است از كوبيدن پاي راست به زمين . اين عمل براي ترساندن حريف و بر هم زدن تمركز حواس او انجام ميشود و بايد بطور ناگهاني و شديد انجام گيرد .

آتاك : حالت حمله به خود گرفتن . در اين حال , شمشير باز دست را پيش مي گيرد و حمله مي كند و طرف ديگر دفاع كننده است .

سپر : قسمتي از شمشير است كه دست را در مقابل حريف محافظت مي كند .

فول : خطا و نقض قانون بازي است . عمده خطاهاي شمشير بازي عبارتند از : هرگونه بي ادبي و تحقير حريف , هرگونه اعتراض به حريف پس از اعلام راي داوران , گرفتن بدن حريف و جلوگيري از بازي وي , نداشتن وسايل كامل مسابقه , پرتاب كردن شمشير به طرف حريف , خشونت پس از اخطار اولي , تكرار حمله به حريف پس از فرمان ايست داور .